“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs.

Volvo’nun Otonom Kamyonu İlk İşini Aldı!

Volvo geçtiğimiz yıl sürücü kabini olmayan otonom kamyonlarını tanıtmıştı. Sürücü kabini olmayan dolayısıyla sürücüye ihtiyaç duymayan kamyonun ismi ise Vera. 

Vera’nın ticari ilk işi bir lojistik merkezi ile İsveç Göteborg’daki bir liman arasında mal taşımacılığı yapmak olacak. Volvo bu taşımacılık için feribot ve lojistik devi DFDS ile ortaklık kurdu.

Geleneksel kamyonlara oranla oldukça ufak bir yapıya sahip Vera araçları, daha verimli bir çalışma sistemi sağlıyor. Ayrıca araçlar en fazla 40 km hız yapabiliyor ve kamyonlar kontrol odasından izleniyor.

Volvo son zamanlarda Brezilya’daki şeker kamışı çiftçilerinin mahsul verimini ve otonom bir çöp koleksiyonunu iyileştirmelerine yardımcı olmak için kendi kendini yönlendiren bir kamyon da dahil olmak üzere birkaç pilot projede yer aldı. Marka ayrıca kasım ayından itibaren, kamyonlarının madencilikte kullanılacağını, beş kilometrelik karayolu ve tünellerde mayınlardan yakındaki bir limana taşınacağını açıkladı.