“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs.

Sakıp Ağa’nın devi Akbank’ın isim hikayesi

Sabancı Holding’i biz daha çok Sakıp Sabancı’yla tanısak da aileyi Türkiye’nin devleri arasına sokacak temeller Hacı Ömer Sabancı zamanında atılmış. Bu temellerin en sağlam ayağı da kuşkusuz Akbank’tır. Akbank o kadar önemlidir ki ülkenin iki “en zengin” ailesi Koç ve Sabancılar arasındaki rekabete bile konu olmuştur. 

Koç Holding’in Sabancılardan ekonomik olarak daha güçlü olduğu dönemlerde bile Vehbi Koç’un Sabancı’yı kast ederek “onların Akbank’ı var” dediği rivayet edilir. Vehbi Bey’in böylece Sabancı’nın asıl gücünün altını çizmek istediği söylenir. Peki Akbank ismindeki Ak nereden gelmektedir? 

II. Dünya Savaşı sonrası Çukurova’nın zengin pamuk tarlalarını işleyip bir tekstil sanayii kurmak istenir. 83 ortak bir araya gelir ve bu sanayiyi garanti altına almak için mali bir yapı kurmaya karar verirler. Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunduğu Adana’lı ve Kayseri’li iş adamları Akbank’ı kurarlar. Markanın ismindeki Ak, Adana ve Kayseri’nin ilk harflerinin birleşimden gelir.