NBT İlaç İçin Hazırladığımız Video

VİTAMİN B12’NİN İKİ FARKLI YOLCULUĞU
Vitamin B12 temel olarak hayvansal gıdalarda bulunur, bitkisel besinlerde bulunmaz Bu nedenle vegan beslenenlerde vitamin B12 eksikliği beklenir. Ancak vegan olmayanlarda da vitamin B12 eksikliği sıklıkla görülür.
Vitamin B12 eksikliğinin temel nedeni uzun yolculuğudur.
Vitamin B12 içeren bir gıdayı veya desteği aldığınızda, öncelikle tükürük bezlerinizden bir madde salgılanır (R faktör) ve vitamin B12 ye yapışır. Mideye gelen içerik midede asidik bir ortama ihtiyaç duyar. Asidik ortamda İntrensek Faktör (İF) dediğimiz bir madde vitamin B12 emilimini sağlar.
Ancak mide koruyucu, asit baskılayıcı ilaçlar toplumda çok yaygın olarak kullanılmakta ve mide asitliğimiz ne yazık ki herkeste ideal değil. Ayrıca intrensek faktör eksikliği de toplumda kalıtsal olarak bulunabiliyor.
Tüm bu şartların sağlandığını düşünülelim. Vitamin B12 ince bağırsağa geçer, orada da pankreastan salınan enzimlerle vitamin B12 yanındakilerden ayrılıp ince bağırsaktan emilir. Kendi taşıyıcısı ile karaciğere taşınır. Nerden bakarsanız bakın vitamin B12 nin zor bir yolculuğu var. İşte bu nedenle VİTAMİN B12 EKSİKLİĞİ ÇOK YAYGIN.
Ağızda eriyen form vitamin B12 destekleriyle bu yollara gerek kalmadan direk kana karışıyor, oradan da karaciğere ulaşıyor.
İğne de bir diğer alternatif. Ancak yapılan çalışmalarda Ağızda eriyen form vitamin B12’nin iğne kadar etkili olduğu gösterilmiş.