Bebek dünyaya gelmeden önce hazırlıklara başlar ve doğmadan tüm hazırlıkları bitiririz. Eksik bir şey olmamasına özen gösteririz, peki tüm bunları yaparken ya eksik kalan bir şeyler varsa!

Gebelikte Folik asit bir süper kahraman gibidir. Çocuk sahibi olmak için karar verilmesiyle birlikte folik asit kullanımına da başlamak çok önemlidir. Gebelik öncesi dönemden başlayarak ve gebeliğin erken dönemlerinde kullanılan folik asit, bebeğinizin sağlıkla dünyaya gelmesinde önemli bir rol oynar.

Hamilelikte folik asitin en önemli faydaları şunlardır;

Fetal Gelişim;
Folik asit, anne karnındaki bebeğin sinirsel gelişimine yardımcı olur. Nöral tüp, daha sonra bebeğin beyin ve omuriliği içinde büyür ve folik asit tarafından korunmaktadır. Bu nedenle merkezi sinir sisteminin ilk oluşumu sırasında erken doğum kusurları olmaz.

Spina Bifida;
Spina bifida bebeğin doğum öncesi aşamada omurilik gelişiminin eksik olduğu bir durumdur. Folik asit bebeği bu durumdan korur.

Yarık Dudak Ve Damak;
Folik asit aynı zamanda yarık dudak ve damak oluşumunu engeller.

Erken Doğum;
İyi miktarda folik asit tüketilmesi, erken doğum riskini azaltabilir.

Folik asit tüketimi anne karnındaki bebeğin zayıf gelişimi, düşük ya da düşük doğum ağırlığı gibi sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Bebek bekleyen anneler her gün önerilen miktarda folik asit alarak gebeliğe bağlı çeşitli komplikasyonlardan korunurlar. Gebelikte folik asit kullanarak önleyebileceğiniz komplikasyonların bazıları şunlardır;
– Preeklampsi
– Kalp hastalığı
– Kanser
– Alzheimer
– İnme