“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs.

Merkez Bankası Yerli Dijital Para İçin Hazırlanıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yerli dijital para için hazırlıklara başladı. 11. Kalkınma Planı kapsamında kendi kripto parasını oluşturmayı planlayan Merkez Bankası, blokzinciri (blockchain) tabanlı dijital para için çalışacak.

On Birinci Kalkınma Planı olarak tanımlanan ve 2019 – 2023 dönemini kapsayan süreç odağında finansal hedeflere yer verildi. Bu plan dahilinde İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefinin yanında yeni nesil teknolojileri barındıran hedefler de belirlendi. Buna göre Merkez Bankası dijital para çıkaracak. Böylece Türkiye’nin, blokzinciri (blockchain) tabanlı yerli ve milli bir kripto para birimi olacak.

Türkiye, yeni teknolojileri tüketme konusunda her zaman ilk 3’e hatta bazen ilk sıraya yerleşmiş bir ülkedir. Kripto para konusunda da durum farklı değil. Yapılan araştırmalar Türkiye’de her 5 kişiden bir tanesinin kripto para kullandığını gösteriyor.

Türk toplumunun kripto paralara olan ilgisini Merkez Bankası’nın nihayet dikkatini çekmiş olacak ki 11. Kalkınma Planı çerçevesinde Merkez Bankası yerli kripto para için kolları sıvadı.