“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs.

Havasız Lastikler Michelin ve General Motors İş Birliğinde 2024’te Geliyor

Fransız lastik üreticisi Michelin, Movin’On Summit adlı bir konferansta yeni havasız lastik modelini tanıttı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, havasız lastiğin, konvansiyonel lastiklerde yaşanan patlama gibi durumların önüne geçmesi hedefleniyor. Markanın tanıttığı bu lastikler aynı zamanda ABD’li otomotiv devi General Motors ile işbirliği yapılarak geliştirilmiş.

Her iki firma, lastik modelini binek otomobillerde 2024 yılı civarında kullanıma sunmayı hedeflediklerini belirtiyor. Bu lastiklerin an itibariyle Chevrolet Bolt adlı ufak elektrikli otomobil üzerinde test edildiğini de açıkladılar. Bu yıl sonunda lastiklere sahip bu test otomobilleri, ABD’nin Michigan Eyaleti’nde yollara çıkacak. 

Lastiklerin patlamıyor olmalarının yakın bir gelecekte yollarda olacak otonom araçlar için hayati önem taşıdığı belirtiliyor. Zira otonom araçlar için lastik değiştirme imkanı söz konusu olmayacak…